14. januára 1946 sa v anglickom Bestwoode manželom Shipmanovcom narodil druhorodený syn. Po otcovi dostal meno Harold. Ako dieťa miloval šport, hlavne rugby. Rovnako vynikal aj v škole. Vtedy by jeho rodičov ani nenapadlo, že ich syn bude jedného dňa „slávny“ ako Doktor smrť.

Keď mal Harold Shipman 17 rokov, zomrela jeho matka na rakovinu pľúc. V rovnakom čase sa začal zaujímať o medicínu. 

V roku 1970 promoval na Leeds School of Medicine. Medzitým sa stihol oženiť s Primrose May Oxtoby, s ktorou mal neskôr štyri deti. Po ukončení štúdia sa zamestnal v Pontefract Hospital v meste Pontefract.

V roku 1974 nastúpil ako všeobecný lekár v Abraham Ormerod Medical Center v meste Todmorden. Práve tu sa prvýkrát dostal do problémov, keď bol prichytený ako falšuje recepty pre uspokojenie svojej závislosti. Predpisoval si Demerol. Po odhalení mu bola nariadená protidrogová liečba. 

V roku 1977 začal pracovať v Donneybrook Medical Center v meste Hyde, kde pracoval do roku 1993. V rovnakom roku si otvoril vlastnú ambulanciu. Ako „samostatnému“ lekárovi sa Haroldovi darilo dobre. Medzi ľuďmi mal dobrú povesť a stal sa váženým členom nie len v spoločnosti, ale aj v lekárskej komunite.

Harold Shipman s rodinou, zdroj: Irish Mirror

V marci 1998 si pracovníci miestneho pohrebného ústavu uvedomili vysoký počet úmrtí pacientov dr. Shipmana. Neskôr sa k nim pridala aj dr. Linda Reynoldsová, ktorá si všimla rovnaký modus operandi u mŕtvych pacientov, ako napríklad to, že obete boli v relatívne dobrom zdravotnom stave a „záhadne“ zomreli po návšteve lekára Shipmana. Rozhodla sa nenechať nič na náhode, a tento fakt nahlásila polícii. Rozbehlo sa vyšetrovanie. Po ani nie 2 mesiacoch, 17. apríla 1998, bolo vyšetrovanie ukončené. Nenašli sa žiadne dôkazy, kvôli ktorým by mohli Shipmana usvedčiť. 

Pri neskoršom vyšetrovaní sa zniesla vlna kritiky na políciu. Vraj pri prvých obvineniach od dr. Reynoldsovej pridelili prípad neskúseným vyšetrovateľom. Nebol skontrolovaný záznam z registra trestov, ktorý by upozornil na jeho „neslávnu“ minulosť s omamnými látkami. Takisto sa nikto nespojil s lekárskou komorou, odkiaľ by sa mohli dozvedieť prípadné negatívne informácie. 

V auguste 1998 polícia prijala ďalšie hlásenia ohľadom obetí dr. Shipmana. Od prvotného vyšetrovania do konca leta ich malo pribudnúť až 24. 

Diamorfín, zdroj: Manchester Evening News

Všetko by vražednému lekárovi asi ďalej prechádzalo, pokiaľ by sa do prípadu nezapojila právnička Angela Woodruffová, dcéra Kathleen Grundyovej, jednej z Shipmanových obetí. 

Kathleen zomrela vo svojom dome vo veku 81 rokov. Na tom by nebolo nič neobvyklé, pokiaľ by si jej dcéra nevšimla zmenu v testamente svojej matky. Ako dediča všetkého svojho majetku, 386 000 libier, uviedla iba jednu osobu, a to Harolda Shipmana. V okamžiku, ako to Angela uvidela,  začala spochybňovať pravosť dokumentu a podala trestné oznámenie na Shipmana. Zistilo sa, že posledná vôľa jej matky bola falzifikát

Angela Woodruffová, zdroj: Coventry Telegraph
Kathleen Grundy, zdroj: IMDb

Na žiadosť vyšetrovateľov bolo telo Kathleen exhumované. V tele jej našli diamorfín, liek používajúci sa na tíšenie bolesti. Tento liek bol nájdený aj v tele iných Shipmanových obetí. 

Pri prehliadke Shipmanovho domu bolo nájdených množstvo rôznych falošných lekárskych záznamov, šperkov, falošných receptov a rovnaký písací stroj akým bola napísaná posledná vôľa Kathleen Grundyovej. Ďalej zistili od pozostalých potencionálnych Shipmanových obetí, že lekár bez udania dôvodu chcel, aby ich telá boli spopolnené. 

Počas vyšetrovania nechala polícia exhumovať telá niektorých z obetí. V telách minimálne 15 žien boli nájdené stopy po smrteľných dávkach diamorfínu

Po skoro štvrť storočí boli Haroldovi Shipmanovi nasadené putá. Súdne pojednávanie sa začalo 5. októbra 1999

Lekár zabijak bol súdený za falšovanie a 15 vrážd. Počas celého súdneho procesu svoju vinu popieral. Nakoniec bol odsúdený na doživotie.

Ako Shipmanove „oficiálne“ obete boli označené Maria Westová, Irene Turnerová, Lizzie Adamsová, Jean Lilleyová, Ivy Lomasová, Kathleen Wagstaffová, Bianka Pomfretová, Norah Nuttallová, Pamela Hillierová, Winfred Mellorová, Joan Meliaová a Kathleen Grundyová. Pri týchto menách to však nekončí. Podľa vyšetrovateľov má vrah na svedomí až 250 obetí, čo z neho robí najproduktívnejšieho vraha v celom Spojenom Kráľovstve.  

Niektoré z obetí Harolda Shipmana, zdroj: Coventry Telegraph

Aj keď by si mnohí mysleli že trest je zadosťučiňujúci, nie je to úplne tak. Dr. Shipman deň pred svojimi 58. narodeninami spáchal samovraždu. Väzenskí dozorcovia ho našli obeseného vo svojej cele 13. januára 2004. Doktor smrť sa „oslobodil“ od svojich zločinov, ale príbuzní obetí už nikdy nedostanú odpovede na otázky, prečo to vlastne urobil. 

V roku 2002 bol o prípade natočený film Harold Shipman: Doctor Death od Rogera Bamforda a taktiež si o ňom môžete prečítať v knihe Prescription for Murder : The True Story of Harold Shipman od Briana Whittla a Jeana Ritchieho. 

Kniha Prescription for Murder : The True Story of Harold Shipman, zdroj: Amazon
FIlm Harold Shipman: Doctor Death, zdroj: IMDb

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.