Živé vysielanie zločinu: Nermin Sulejmanić a nová tvár domáceho násilia


„V ten deň som si všimla, že celá rodina sleduje nejaké video. Nechceli aby som to videla. Povedala som, nech mi to ukážu a v tú chvíľu som videla niečo, na čo nezabudnem do konca života. Moja vnučka Nizama sedela na stoličke, čeľusť jej visela z tváre a to monštrum sa jej spýtalo: 'Prečo si ma nahlásila?' Krátko na to ju popravil strelou do hlavy.“

Nizama Hećimović bola zdravotná sestra a so svojim manželom Nerminom Sulejmanovićom a 9-mesačnou dcérou žili v obci Gradačac v Bosne a Hercegovine. Nermin bol fitness tréner a úspešný kulturista. Na verejnosti a sociálnych sieťach vystupovali ako dokonalá rodina, no opak bol pravdou. Nermin bol násilník a zločinec, o čom svedčil aj jeho trestný register. Pašovanie marihuany a heroínu, napadnutie policajta a mnoho ďalšieho. Na nejaký čas sa jeho meno dokonca objavilo aj na zozname medzinárodne hľadaných zločincov. Mal výbušnú a agresívnu povahu, čo po krátkej dobe spolunažívania zistila aj Nizama. Psychické týranie sa rýchlo zmenilo na fyzické.

Kvôli zraneniam spôsobeným fyzickým týraním musela Nizama opakovane vyhľadať lekársku pomoc. V roku 2023 sa rozhodla vzťah ukončiť a 4. augusta podala žiadosť o zákaz priblíženia.
„Nechcem už žiť so Sulejmanovićom Nerminom. Odišla som z domu s dieťaťom a vzhľadom na to, že Nermin je násilnícky človek, vyhrážal sa mi výzvami, aby som sa čo najskôr vrátila, že ma nájde nech budem kdekoľvek, preto sa bojím byť v jeho prítomnosti,“ znie časť vyhlásenia v žiadosti o zákaz priblíženia.
Aj napriek doloženiu lekárskych správ ohľadom zranení spôsobených týraním bola žiadosť 7. augusta zamietnutá.
Nizama sa s dcérou pred násilníckym manželom schovávala u svojej tety Zijady Vuković Pamuković. O mieste jej pobytu vedela iba polícia. Po ôsmich dňoch sa však u Zijady zjavil nečakaný hosť. Informáciu o tom, kde sa Nizama ukrýva sa mal Nermin dozvedieť od policajtky Dženany Selimović. Tá bola následne suspendovaná. Podľa viacerých zdrojov mala policajtka “nadštandardné“ vzťahy s viacerými kriminálnikmi.


„Bola u mňa sedem dní. Na ôsmy deň prezradili jej polohu a zistil, kde sa skrýva,“ vyjadrila sa pre Jajce Online Zijada. Ďalej povedala: „Prišiel, keď zistil, že je u mňa. Najprv sa mi vyhrážal zbraňou, potom môjho syna vyhnal von. Vzal dieťa a Nizamu a obe odvliekol preč. Potom po nás začal strieľať. Zranil môjho syna Nedima. Zavolala som políciu a tá prišla po dvadsiatich minútach, hoci náš dom je od stanice vzdialený iba kilometer.“
Nermin vtrhol do domu, v ktorom žila Zijada so synom. Nizamu s dcérou násilne odtiahol do auta a obe odviezol do ich prenajatého víkendového sídla v obci Sibovac neďaleko Gradačaca. Útulný domček sa zrazu zmenil v dom hrôzy. Nikto nevie čo presne sa stalo po príchode do domu, no to čo sa stalo potom šokovalo nielen celú Bosnu a Hercegovinu, ale aj celý svet.
11. augusta okolo 10:25 spustil Nermin Sulejmanović na sociálnej sieti Instagram živé vysielanie. Na videu bola jasne vidieť zem celá od krvi a v pozadí bol počuť plač dieťaťa. „Teraz sledujete vraždu naživo, pekne a jednoducho,“ hovorí vo videu Nermin. Potom kameru natočí na ženu sediacu na lavičke na terase s hlavou opretou o stĺp. Vlasy má od krvi zafarbené na červeno a tvár je zmenená na nepoznanie. Opuchnuté oči a pery, rozbité ústa, pomliaždeniny a rany úplne všade. Čeľusť jej visí z tváre. Niekto v komentárovej sekcii napíše, že žena na videu by mohla byť Nerminova manželka Nizama. Má pravdu.
V jeden okamih Nermin zoberie zo stolu zbraň, namieri na Nizamu a spýta sa: „Prečo si podala žiadosť o zákaz priblíženia?“ Bezvládnej žene je ťažko rozumieť, no odpovie niečo v zmysle: „Lebo som chcela ochrániť seba aj dieťa.“ To sú Nizamine posledné slová. Hneď na to Nermin stlačí spúšť a guľka zasiahne jeho manželku priamo do stredu čela. Je na mieste mŕtva. Po hrôzostrašnej poprave otočí kameru na dcéru plačúcu v kaluži matkinej krvi a povie: „Príďte niekto a zachráňte to dieťa, ideme ďalej.“ Potom odišiel.

Jeden z asi 12 000 sledujúcich bol aj Emir Džinović, majiteľ posilňovne, v ktorej Nermin pracoval. Muž našťastie spoznal dom, kde sa masaker odohral. Zavolal políciu a okamžite išiel na pomoc malému dievčatku. „Áno, zachránil som dieťa, ležalo na zemi v kaluži krvi. Teraz je so mnou, v bezpečí. Svoju nešťastnú manželku zbil na nepoznanie. Poznali sme sa dlho. Pracoval u mňa a nikdy s ním neboli problémy. Väčšinou bol pokojný a utiahnutý. Bol tichý a nebol agresívny. Dnes bolo všetko naopak,“ cituje Emira portál Espreso.

Jedna vražda však vrahovi nestačila. Opäť si to namieril do Gradačaca. Cestou narazil na policajta Kotorića Huseina a bez váhania po ňom začal strieľať. Tento incident sa stal neďaleko od optiky, ktorú vlastnil majiteľ domu, kde Nermin pár minút predtým zavraždil Nizamu. Policajt bol zranený ale prežil. „Pri úteku sa ozývali výstrely. Všade naokolo boli úlomky z okien policajného auta, ktoré bolo rozbité guľkami. Po policajta čoskoro prišla sanitka,“ uviedol svedok.
Rovnaké šťastie nemali otec so synom Đengiz Onder a Denis Onder. Ako prvého Nermin zavraždil Denisa pred nemenovanou kaviarňou. Odtiaľ išiel do domu jeho otca Đengiza a popravil ho strelou do hlavy. Đengizova manželka bola ťažko zranená, ale prežila. Obaja muži mali mať s vrahom osobný vzťah a ich vraždy boli cielené, no bližšie informácie nie sú verejne známe.
Ostatné vraždy už verejne nestreamoval, no svojich “sledovateľov“ priebežne informoval.

Týmto sa vražedné vyčíňanie skončilo.
Nermin prenasledovaný bezpečnostnými zložkami utiekol na opustenú farmu za mestom, kde nakoniec v obkľúčení polície spáchal samovraždu, čím pripravil všetkých o odpoveď na tú najdôležitejšiu otázku - prečo?

Prípad vyvolal veľké diskusie ohľadom domáceho násilia a násilia páchaného na ženách. K otrasnému činu sa vyjadrila aj koordinátorka OSN Ingrid McDonald: „OSN je zdesená skutočnosťou, že vražda ženskej obete bola vysielaná naživo prostredníctvom sociálnej siete, čo je jeden z najnovších v sérií vrážd žien a závažných prípadov rodovo podmieneného násilia v Bosne a Hercegovine. Vyzývame úrady, aby sa zaviazali k odstráneniu takýchto ohavných zločinov a naliehame na medzinárodné spoločenstvo, vládu, občiansku spoločnosť a jednotlivcov, aby spojili sily a uprednostnili odstránenie vrážd žien.“
Aj napriek snahe o odstránenia videa je na internete stále prístupné bežným používateľom.
Sudkyňa Lejla Numanović, ktorá zamietla žiadosť o zákaz priblíženia bola podrobená disciplinárnemu konaniu pre nedbanlivosť pri výkone služobnej povinnosti. Po niekoľkých mesiacoch trvania procesu komisia rozhodla, že v tomto prípade nebolo spáchané disciplinárne previnenie.

Po vykonaní tak hrozného činu nechcela mať rodina Nermina Sulejmanovića s vrahom nič spoločné. Jeho vlastný otec odmietol prebrať telo a pochovať ho. Stalo sa tak až po štyroch mesiacoch, keď telo prevzal strýko mŕtveho.