Vlad Ţepeş: Príbeh muža, ktorý bol inšpiráciou pre slavného Draculu


Román Dracula z roku 1897 od írskeho spisovateľa Brama Stokera pozná hádam každý. Postava strašidelného upíra sa stala kultovou postavou hororového žánru. Kto bol ale muž, ktorý bol inšpiráciou pre túto postavu?
Vlad III. Basarab sa narodil v roku 1431 v meste Sighisoara v dnešnej Transylvánii. Jeho matka Cneajna, bola moldavská princezná a otec, Vlad II. Dracul, bol vojvoda Valašska. Prezývku “Dracul“ (prekl. drak) získal po uvedení do Dračieho rádu, ktorý vytvoril Žigmund Luxemburský na obranu kresťanskej Európy pred Osmanskou ríšou. Zdrobneninu svojho mena, Dracula (prekl. syn draka), sa rozhodol udeliť jednému zo svojich štyroch synov, Vladovi III.
V roku 1442 boli Vlad II. a jeho synovia Vlad III. a Radu III. zatknutí Turkami. Najstarší zo zajatcov bol prepustený pod podmienkou, že Turkom zostane verný. Ako záruku si ponechali jeho synov.

Vernosť Vlada II. však netrvala dlho. V roku 1444 sa rozhodol zaútočiť na Osmanskú ríšu. Na prekvapenie, sultán jeho synov nezabil, ale “ponechal“ si ich ako možnú budúcu poistku nad prebratím moci nad Valašskom.
O 3 toky neskôr, v roku 1447, bol Vlad II. zvrhnutý z trónu a na príkaz Jána Huňadyho, správcu uhorského kráľovstva a vládcu Sedmohradska (Transylvánie), bol zavraždený. Na trón Valašska bol dosadený Vladislav II. Dan.
Po roku od vraždy svojho otca a brata Mircea II., ktorý bol mučený, oslepený a pochovaný zaživa, sa Vlad III. rozhodol vrátiť do domoviny a zasadnúť na trón ako právoplatný dedič. Svoj cieľ splnil, no po niekoľkých mesiacoch sa Vladislavovi II. podarilo prevziať žezlo späť. Potupnú porážku nedokázal Dracula prijať a podľa legiend v roku 1456 prišiel na územie Valašska s vojskom a osobne Vladislavovi II. sťal hlavu. Toto mal byť moment, kedy sa začalo najväčšie krviprelievanie v dejinách Rumunska.

Dracula vedel, že ako nový knieža má mnoho nepriateľov. So zámienkou upevnenia a zlepšenia vzťahov pozval na banket svoju opozíciu. Zo začiatku všetko vypadalo v poriadku, keď sa zrazu priateľské zasadnutie zmenilo na krvavú hostinu. Vlad III. mal údajne na hostine nechať dobodať a napichnúť na kôl približne 200 nepriateľov a členov ich rodín. Niektorých “šťastlivcov“ prinútil k robotníckej práci na hrade Poenari, kde nakoniec zomreli od vyčerpania. Po tomto masakri dostal prezývku Vlad Ţepeş, čo u nás znamená Vlad Napichávač alebo Nabodávač.
Do tejto doby bol Dracula spojencom Osmanskej ríše, ktorá ho akceptovala ako valašské knieža, za výmenu voľného prechodu cez Valašsko do Sedmohradska. Taktiež bola dohoda ohľadom platenia tribútu, ktorý zaisťoval dobré vzťahy .Od týchto spôsobov udržiavania mieru Vlad pomaly upúšťal. To sa prestalo páčiť sultánovi Mehmedovi II. Ten vyslal k Ţepeşovi diplomatov. Muži nakoniec skončili s turbanmi pribitími na hlavách, pretože si ich odmietli dať dolu z náboženských dôvodov.
Po tomto čine sa Osmania rozhodli napadnúť Valašsko s armádou približne 30-tisíc vojakov. Aj keď Dracula bránil kresťanskú Európu tým najbrutálnejším a najneľudskejším spôsobom pred moslimami, väčšina kontinentu jeho činy schvalovala a dokonca si za svoje činy vyslúžil obdiv pápeža Piusa II.
Osmanom sa podarilo vo Valašsku dobiť jednu pevnosť. Utrpeli veľké straty a keď zistili, že valašská armáda má prevahu, rozhodli sa ustúpiť. V tomto boji prežilo len asi 8-tisíc osmanských vojakov. Ale Turci neboli jediní, koho Vlad zabíjal. Vyvražďovať nechal taktiež saské dediny a vypálil sedmohradské mesto Kronštadt (dnešný Brašov). Dokonca podľa historických záznamov nechal vo Valašsku nabodnúť na kôl niekoľko desiatok tisíc krajanov.
Smrť nabodnutých ľudí nebola rýchla, ako by si mnohí mysleli. Kôl bol obetiam vsunutý do tela cez análny otvor alebo vagínu a výstup bol prepichnutý cez krk alebo rovno cez ústa. Niektoré koly boli dokonca zaoblené aby došlo k menšiemu poškodeniu vnútorných orgánov. Obete takto zomierali celé hodiny, dokonca dni. Ako by táto mučiaca technika nebola dostatočne “veľký trest“ mučedníci boli vystavovaní na očiach verejnosti.
Po nejakom čase sa Mehmed II. rozhodol pomstiť a vrátil sa s niekoľkonásobne väčšou armádou. Vlad sa nezľakol a pokračoval vo svojej obľúbenej taktike a Turkov nabodával na koly. Touto hroznou smrťou zomrelo asi 23-tisíc ľudí, ktorí vytvorili tzv. “les smrti“. V historických záznamoch sa uvádza, že matky mali na koloch nabodnuté svoje deti a vtáci si na mŕtvych telách robili hniezda. Keď sa tento pohľad naskytol samotnému sultánovi, zo strachom v očiach sa vrátil do Konštantínopolu (dnešný Istanbul).
V jednom z listov, ktorý Vlad Dracula poslal Mehmedovi II. stálo: „Zabil som roľníkov, mužov a ženy, starých aj mladých, ktorí žili v Oblucitze a Novosele, kde sa Dunaj vlieva do mora… Zabili sme 23 884 Turkov, nepočítajúc tých, ktorých sme upálili v domoch, alebo Turkov, ktorým rozrezali hlavy naši vojaci… Takže, Vaša Výsosť, musíte vedieť, že som porušil mier.“

Postupne sa od Draculu začala odvracať valašská šlachta. Tí žiadali obnovenie tribútu s Osmanmi. To knieža nemohol dovoliť. Nakoniec bol z trónu zosadený a zajatý uhorským vojskom. Jeho hrôzovláda sa skončila v roku 1462. Osmani žiadali o dosadenie na trón Radua III., Draculovho brata.
Radu III. sa na dlhé roky stratil z očí obyvateľov Valašska. Po uväznení a následnom prepustení Vlada III. osmanským sultánom, sa Radu rozhodol zostať v Osmanskej ríši. Svoje miesto si našiel po boku Mehmeda II. Stal sa jeho verným priateľom a podľa historikov bol dokonca jeho milencom.
Radu III. zasadol na trón Valašska. Bohužiaľ, svoje miesto si nevedel udržať tak dobre ako jeho brat a niekoľkokrát bol zosadený. Trón nakoniec v roku 1473 získal Basarab Laiotă cel Bătrân. Radu zomrel medzi rokmi 1475-1477 a do histórie Rumunska sa zapísal nie ako panovník, ale ako zradca.

O väznení Vlada Ţepeşa sa toho moc nevie. Vie sa však o tom, že bol prepustený v roku 1476 a za ženu si zobral Jusztinu Szilágyi, ktorá bola príbuznou Mateja Korvína. Nakoniec zostal bojovať po boku Maďarov v boji proti Osmanom. Legendy vravia, že v jednej z bitiek prišiel o hlavu. Tá bola následne darovaná do rúk Mehmeda II. a bola vystavená pred bránami do mesta Konštantínopol.
Aj napriek zverstvám, ktoré Vlad III. Dracula vykonal, je v Rumunsku považovaný za národného hrdinu v boji proti moslimskej Európe.
