Písal sa 3. júl 1969. Hudobným svetom otriasla smutná správa o smrti jedného z najtalentovanejších hudobníkov svojej doby. Zakladateľ The Rolling Stones, Brian Jones, bol nájdený utopený v bazéne vo svojej vile na Cotchford Farm.
Brianova láska k hudbe rozkvitala už od detstva. Zásluhu si na tom mohol pripísať jeho otec, ktorý hral na klavír, organ a viedol zbor v miestnom kostole. Hoci mal Brian nadpriemerné IQ, v 17-tich odišiel zo školy, aby sa mohol venovať svojej vášni. Živil sa ako pouličný umelec. Novým “domovom“ sa mu stal londýnsky klub Ealing Jazz, kde sa zoznámil so spevákom Alexisom Kornerom. Nejakú dobu hrával v jeho kapele, no nakoniec sa rozhodol ísť vlastnou cestou. 2. mája 1962 uverejnil nádejný muzikant inzerát v časopise Jazz News. Všetkých odvážlivcov pozýval na konkurz do svojej novozaloženej skupiny. Práve na týchto konkurzoch spoznal členov jednej z najznámejších hudobných skupín na svete.
Zo začiatku kapela hrala iba bluesové coververzie. To sa zmenilo po najatí manažéra Andrewa L. Oldhama. Začali tvoriť vlastnú hudbu a do popredia sa dostal Mick Jagger. Tento fakt a veľa zmien sa Brianovi nepozdávali a postupne sa s ostatnými členmi skupiny začal odcudzovať. Muzikantovými vernými spoločníkmi sa stali drogy a alkohol. Veľké množstvo omamných látok si na fyzickom, no hlavne psychickom zdraví charizmatického umelca vyžiadali svoju daň. Kvôli závislosti ho taktiež opustila priateľka a „odišla“ za Brianovým spoluhráčom Keithom Richardsom.
Po krátkej dobe začal mať problémy so zákonom a bol niekoľkokrát zatknutý za držanie drog. Rana prišla, keď sa The Rolling Stones rozhodli pre turné po USA, no Brian nedostal víza pre svoje problematické správanie a potýčky so zákonom. Tento incident bol „posledný klinec do rakvy“. Kapela sa rozhodla pre ťažký krok a oznámili svojmu zakladateľovi a lídrovi, že chcú pokračovať bez neho.
So svojou novou priateľkou, Annou Wohlinovou, sa vrátil domov na Cotchford Farm. Potreboval niekoho, kto sa o jeho farmu bude starať. Najal Franka Thorogooda, priateľa vodiča The Rolling Stones Toma Keylocka. Frank bol nespoľahlivý a ukázalo sa, že kradol cennosti v domoch svojich zamestnávateľov. To však v tej chvíli muzikant nevedel. Nasťahoval si ho domov aj s priateľkou Janet Lawsonovou. Do práce sa ani jeden z nich nehrnul. Radšej holdovali alkoholu a zneužívaniu veľkorysosti pána domu.
Po čase začal mať Brian dosť zneužívania svojho postavenia. Frank mu liezol na nervy. Chcel ho vyhodiť. Nevedel ako na to, a tak ho pozval na pohárik, aby si všetko vyjasnili. V tomto okamžiku sa cesty ľudí spomínajúcich na osudný deň, 3. júla 1969, rozchádzajú. Niekoľko ľudí tvrdí, že v deň „pracovného stretnutia“ boli na farme iba štyria. Brian, Frank a ich priateľky Anna a Janet. Iní tvrdia, že sa tam údajne konala párty. Pri rozhovore mal Brian povedať Frankovi, že mu nezaplatí za prácu pokiaľ neopustí dom. Táto informácia mala zamestnanca naštvať. Uprostred debaty zazvonil v dome telefón. Anna ho išla dovnútra skontrolovať. Keď sa o chvíľu vrátila, našla nehybné telo svojho priateľa, ako sa tvárou dolu vznáša v bazéne. Rýchlo ho vytiahla. Na pomoc jej prišla Janet, ktorá ako vyučená zdravotná sestra začala s resuscitáciou. Bohužiaľ, mladého rockera nezachránili. Talentovaný umelec zomrel vo veku 27 rokov, čím sa pripojil k neslávne známemu Klubu 27.
Po príchode koronera na miesto činu bol Brian Jones vyhlásený za mŕtveho. Ako oficiálnu príčinu smrti uviedol utopenie. Neskôr bola príčina zmenená na „smrť nešťastnou náhodou“, píše allthatsinteresting.com.
Keďže Brian bol dobrý plavec a v tele sa našlo iba zanedbateľné množstvo alkoholu je skoro nepravdepodobné, že by sa utopil. Hlavné podozrenie padlo na Franka. V čase utopenia bol v bazéne mimo mŕtveho jediný.
Celý prípad bol medializovaný a vzhľadom k tomu vzniklo aj viacero hoaxov. Jeden z nich je, že so smrťou bývalého lídra The Rolling Stones majú čo dočinenia jeho bývalí kolegovia Mick Jagger a Keith Richards. Toto tvrdenie vzniklo z toho, že sa ani jeden neukázali na pohrebe bývalého spoluhráča.
Vyšetrovanie bolo chaotické. Otvorilo sa a znovu uzavrelo dokopy 3-krát. Nikto presne nevie koľko ľudí bolo v osudný deň na farme. Vypočutý svedkovia mali rozdielne výpovede.
„Neviem či chcel Frank zabiť Briana. Možno sa iba zvrtla hra v bazéne. Celý čas ale viem, že nezomrel prirodzenou smrťou. Som si tým istá,“ vypovedala Anna o smrti svojho priateľa. V roku 2005 uviedla, že si najala súkromného detektíva, aby smrť jej bývalej lásky preveril. Z pitevnej správy detektív zistil, že Brian počas smrti nemal v tele stopy po žiadnych omamných látkach.
Medzi dôležitý dôkaz patrí napadnutie Janet, ktorú niekto skoro smrteľne zbil, keď sa pokúšala hovoriť s políciou.
Čo sa týka Franka Thorogooda, údajne sa k Brianovej vražde priznal na smrteľlej posteli. „Bol som to ja. Nemohli sme to už s Brianom vydržať. Doberali sme si ho či je naozaj taký dobrý plavec. Držal som mu hlavu pod vodou. Zábava sa však skončila tragicky,“ citoval ho Tom Keylock.
Tomov brat, Frank Keylock, bol vyššie postavený policajný dôstojník a tvrdil, že nariadenie zahladiť smrť muzikanta prišlo z vyššie postavených miest. Mal to byť iba ďalší smutný osud nešťastnej rockovej hviezdy, ktorá nezvládla svetlo reflektorov.
Posledné slová Franka možno vyriešili viac ako 50 rokov nevyjasnenú záhadu a možno nie. Tom Keylock je jediný, kto počul tieto slová, takže ich nemožno pokladať za dôveryhodné. Dnes sú už všetci ľudia, ktorí boli v čase smrti Briana Jonesa po smrti. Pravdu sa už asi nikdy nedozvieme a môžeme si iba domýšľať čo keby…