Najdlhšie hľadaná žena v USA sa sama prihlásila po 23 rokoch

V USA boli 70. roky veľmi divoké. Ľudia sa búrili a prebiehalo tu množstvo demonštrácií. Bojovali za občianske práva a protestovali proti vojne vo Vietname. Jednou z takýchto aktivistiek bola aj 21-ročná študentka Katherine Ann Power

Počas štúdia sociológie na vysokej škole sa Katherine pridala do organizácie Študenti za demokratickú spoločnosť, Strana čiernych panterov a taktiež sa zapojila do Študentského štrajku v roku 1970. Spoločnosť jej popri týchto “aktivitách“ robila spolubývajúca Susan Saxe. V rovnakom čase sa dievčatá zoznámili so Stanleym Rayom Bondom, bývalým vojakom z Vietnamu, ktorý študoval na rovnakej univerzite.   

Katherine Ann Power a Susan Saxe, zdroj: A Most Wanted Podcast

Po streľbe na Kent State University sa veterán Stanley zapojil do sprisahania pomôcť vyzbrojiť Stranu čiernych panterov a financovať budúce protivojnové aktivity. Ako komplicov si prizval Katherine, Susan a dvoch bývalých väzňov, Williama Gildaya a Roberta Valeriho

Dňa 20. septembra 1970 skupina mladých aktivistov vykradla zbrojnicu Národnej gardy. Odtiaľ si odniesli zbrane, náboje a následne budovu zapálili. O 3 dni neskôr vylúpili banku State Street Bank and Trust v Brightone. Všetko sa odohralo v priebehu niekoľkých minút. Ako zbrane si so sebou priniesli niekoľko ručných zbraní, samopaly a brokovnice. 

Jednému zo zamestnancov banky sa bez povšimnutia podarilo spustiť tichý alarm, ktorý upovedomil políciu. Po príchode mužov zákona sa skupine aktivistov podarilo celkom ľahko prekĺznuť s niekoľkými vrecami bankoviek v hodnote 26 000 dolárov. Celá akcia prebehla až prekvapivo jednoducho a bez násilia. Aspoň si to väčšina z lupičov myslela. Nevedeli však, že jeden člen “gangu“, William Gilday, strelil jedného z privolaných policajtov do chrbta. Dôstojník Walter Schroeder tomuto nešťastnému zásahu podľahol. 

Walter Schroeder, zdroj: Unsolved Mysteries Wiki – Fandom

Mužskí členovia gangu si slobodu dlho neužili. Hneď na druhý deň dostala polícia anonymný tip, ktorý ich doviedol k Robertovi Valerimu. Ten nezatĺkal a prezradil vyšetrovateľom mená ostatných komplicov. Ako ďalší prišiel na radu o 5 dní neskôr Stanley Bond. Nasledujúci deň dolapili aj Williama Gildaya. Obaja bývalí väzni boli uznaní vinnými z lúpeže a vraždy. Bond zomrel vo väzení počas čakania na súdne pojednávanie. Zabilo ho improvizované výbušné zariadenie, ktoré vyrobil aby mohol utiecť. 

Ženská dvojica bola FBI zaradená na zoznam najhľadanejších zločincov. Susan chytili v roku 1975. Katherine sa podarilo utekať dlhých 23 rokov, čím sa stala najdlhšie hľadanou ženou v histórii USA. Možno by FBI túto utečenkyňu nikdy nechytili, pokiaľ by sa sama nepriznala. “Dvadsaťtri rokov som myslela na to, že sa omylom podpíšem svojim skutočným menom. No keď som sa vzdala, začala som žiť v mojej nočnej more. Prvýkrát som sa podpísala Katherine Ann Power a musela som to robiť znova a znova na právnych dokumentoch. Bolo to ako nejaký šialený zážitok vyvolaný drogami,“ píše The New Yorker. 

A ako sa vlastne Katherine darilo tak dlho utekať? Najskôr cestovala po USA spolu so Susan a hovorila si Mae Kelly. Neskôr si zmenila meno na Alice Metzinger. V roku 1979 sa presťahovala do Oregonu a porodila syna Jaimeho. O pár rokov neskôr si našla priateľa, začala vyučovať kurzy varenia a stala sa spolumajiteľkou reštaurácie Napoli v meste Eugene

Zároveň trpela depresiou, kvôli ktorej začala navštevovať terapeutku Lindu Carroll. Práve jej sa v roku 1992 rozhodla prezradiť svoje najväčšie tajomstvo. Hodiny terapie pomohli Katherine aby sa so svojou minulosťou zverila svojej rodine a priateľom. Dokonca sa začala pripravovať na kapituláciu.

V roku 1993 sa Alice Metzinger dobrovoľne vydala orgánom. Bola obvinená za bankovú lúpež a zabitie Waltera Schroedera. Za tieto činy dostala 8-12 rokov a 5 rokov za lúpež v zbrojnici Národnej gardy. V roku 1999 bola podmienečne prepustená. 

Katherine Ann Power, zdroj: Alchetron

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.