Kim Wall: Úspešnú novinárku zabilo to, čo milovala najviac

Píše sa 21. august 2017. Celé Dánsko už 11 dní pátra po nezvestnej novinárke Kim Wall, ktorá zmizla potom, ako odišla na plavbu ponorkou s amatérskym staviteľom Petrom Madsenom. Cyklista prechádzajúci popri jazere Klydesøen na ostrove Amager si všimol na brehu niečo netypické. Zmocnil sa ho zvláštny pocit a vybral sa danú vec skontrolovať. Po pár krokoch zostal v šoku. Na brehu našiel vyplavené ženské torzo. 

Dánsko, ako aj ostatné Škandinávske štáty sú označované za najbezpečnejšie krajiny na svete. Ženy sa tam neboja chodiť samé v noci po ulici a rodičia sa neboja púšťať deti samé von. Preto, keď novinárka Kim Wall dostala pozvánku od miestnej “celebrity“ Petra Madsena na plavbu jeho ponorkou UC3 Nautilus, ani vo sne by ju nenapadlo, že sa naspäť už nevráti. 

Bol 10. august 2017. Posledný deň predtým, ako sa 30-ročná Kim mala so svojim priateľom Olem odsťahovať do Číny. V ten večer usporiadali rozlúčkový večierok s kamarátmi, avšak Kim musela na poslednú chvíľu zmeniť plány. Konečne sa jej ozval amatérsky staviteľ ponoriek a rakiet Peter Madsen. Na interview s ním čaká už celú večnosť. Stretnutie si dohodli na 19-tu hodinu v jednom z kodanských prístavov. Pred odchodom sa Kim spýtala svojho priateľa Oleho, či nechce ísť s ňou. Ten ju odmietol, pretože nechcel nechať kamarátov čakať. Kim ho ubezpečila, že nebude dlhšie ako 2 hodiny. Potom sa rozlúčili.

Krátko po 20-tej hodine napísala Kim Olemu správu: „Ešte stále žijem 😀. Milujem ťa. Akurát nastupujem. Peter priniesol kávu a sušienky.“ Toto boli posledné slová mladej novinárky. Ako čas plynul, Kim prestala komunikovať. Zo začiatku si z toho Ole nič nerobil. Poznal jej zapál do “novinárčiny“. No keď sa aj po niekoľkých hodinách nevedel s priateľkou skontaktovať, dostal strach a o 1:43 ráno zavolal na políciu. Bál sa, že ponorka mohla mať poruchu a obaja, aj s Madsenom, mohli zostať uväznení na dne mora. 

Kim Wall a Peter Madsen pri vstupe do ponorky UC3 Nautilus, zdroj: Reddit

Správa po pohrešovanom staviteľovi a novinárke sa rýchlo dostala do pozornosti médií. Do pátrania boli nasadení potápači aj vrtuľníky. Netrvalo ani deň, než ponorka UC3 Nautilus bola spozorovaná vrtuľníkom v zálive Køge blízko majáku Drogden. Medzitým bol nahlásený nález Petra Madsena, ktorého našiel náhodný rybár, ako sa z posledných síl drží nad hladinou vody. 

Prvá otázka po príchode na breh bola kde je Kim? Stalo sa jej niečo alebo je už dávno v bezpečí, len o tom verejnosť ešte nevie? A čo sa vlastne na ponorke udialo? Podľa Madsena sa na ponorke pokazila balastná nádrž v dôsledku čoho sa ponorka začala potápať. Kim vraj ešte predtým vysadil na severnej časti Refshaleøenu. V tej chvíli neexistovall dôvod mu neveriť, a tak polícia pokračovala v pátraní.

Veľký zlom nastal po 11-tich dňoch pri nájdení ženských ostatkov, ktoré bolí identifikované ako ostatky Kim. Ako sa Madsen o náleze dozvedel, začal meniť  svoju výpoveď. Tvrdil, že Kim nešťastne zomrela, keď jej poklop dverí spadol na hlavu. Madsen spanikáril, tak jej telo rozštvrtil a hodil do mora. „Bola to hrozná nehoda, katastrofa. Žiadny lekár už nemohol nič urobiť. Kim bola vážne zranená. Tam, kde ležala bola kaluž krvi. Dotkol som sa jej krku, no už nemala pulz.“ Neskôr začal tvrdiť, že novinárka zomrela na otravu oxidom uhoľnatým. 

Vyšetrovateľom sa časté menenie jeho výpovedí nepozdávalo, no nemali dostatočné dôkazy, aby mu vraždu Kim Wall vedeli pripísať. Zvyšky krvi nájdené v ponorke Madsen vysvetlil rozbitou hlavou. V jeho počítači boli nájdené snuff filmy, sadistické videonahrávky, účty na sociálnych sieťach z rôznymi sadisticko-vražednými správami a mnoho ďalšieho. Bohužiaľ, všetky tieto “nálezy“ sa dali použiť iba ako nepriame dôkazy. Tým pádom bol Peter Madsen obvinený “iba“ zo zabitia z nedbanlivosti.

Veci sa dali “do pohybu“ v októbri, po nájdení hlavy, nôh a následnom vykonaní pitvy. O mesiac neskôr boli nájdené aj ruky obete. Všetky časti nájdených tiel boli zabalené v plastových vreciach, priviazané k rôznym kovovým predmetom, aby nevyplávali na hladinu. Podľa patológov Kim nemala na hlave žiadnu traumu, ktorá by spôsobila smrť. Na torze bolo nájdených 14 bodných rán situovaných v oblasti genitálií. V pľúcach sa nenašli stopy po otrave uhoľnatým, čo vyvracia tvrdenie o otrave. Namiesto toho vykazovali známky mechanickej asfyxie. Našli sa aj osobné veci obeti, na ktorých boli spermie Madsena. Po týchto zisteniach bol obžalovaný z vraždy, sexuálneho zneužitia a manipulácie s mŕtvym telom

Peter Madsen, zdroj: Le Parisien

Počas súdneho procesu začali na povrch vyplavovať skutočnosti o jeho živote a posledné zvyšky jeho “dobrého renomé“ sa rozpadli. Viacerí svedkovia vypovedali, že usporadúval divoké orgie, rád predstieral, že je nacistický vodca a svojim priateľom vravieval, že im do žíl napichá kyselinu. Navštevoval BDSM a fetišistické párty a bol posadnutý nacistickou ideológiou. Ženám vypisoval scenáre ako by ich umučil. Dokonca svoje ponorky prenajímal na natáčanie sadistických pornofilmov a v niektorých sám účinkoval. 

Dva dni pred osudnou plavbou, Madsen nedostal povolenie na štart svojej rakety. Tento incident ho mal vraj natoľko rozzúriť, že sa rozhodol uskutočniť svoje najtemnejšie túžby. V deň vraždy novinárky, napísal štyrom ďalším ženám, či nechcú ísť s ním na plavbu ponorkou. Kim ako jediná súhlasila. Tým sa ukázalo, že nešlo o nenávistný čin voči Kim, no bola iba náhodná obeť. Podľa súdnych znalcov je Peter Madsen perverzne polymorfná osobnosť s narcistickými a psychopatickými črtami a neprejavuje žiadne znaky ľútosti alebo empatie. Všetky tvrdenia Madsen na súde popieral a stále trval na svojej nevine. 

Peter Madsen bol 25. apríla 2018 uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby a odsúdený na doživotie. Proti rozsudku sa na mieste odvolal. Dňa 26. septembra 2018 bol rozsudok potvrdený Najvyšším súdom východného Dánska.  

Ponorka UC3 Nautilus, zdroj: Wikipedia

Geniálny vynálezca sa znovu dostal do pozornosti médii v roku 2020 a to hneď niekoľkokrát. Prvýkrát, keď na povrch vyplávala informácia, že sa vo väzení oženil s ruskou umelkyňou žijúcou v dobrovoľnom exile vo Fínsku, Jenny Curpen. „Môj manžel spáchal hrozný zločin a je za to potrestaný. Avšak to, že ho skutočne poznám, mi dáva exkluzívne právo povedať, že mám šťastie, že môžem byť s tým najkrajším, najmúdrejším, najtalentovanejším, najoddanejším a najempatickejším človekom. Môj manžel je jednou z dvoch obetí svojho zločinu a byť nažive je pre neho trest,“ vyjadrila sa Jenny na všetky nenávistné komentáre.

Druhýkrát, keď utiekol z väzenia, za čo bol odsúdený na ďalších 21 mesiacov a tretíkrát, keď sa konečne priznal k vražde v dokumentárnom seriály The Secret Recordings with Peter Madsen

Jenny Curpen, zdroj: Spiegel

A čo vlastne brutálny vrah mladej novinárke spravil? Asi hodinu po začiatku plavby Madsen Kim napadol. Zhodil ju na zem, zviazal ju a niekoľko hodín ju brutálne mučil a znásilňoval. Keď už sám fyzicky nevládal, zobral nôž a bodal Kim do genitálií. V tom čase už žena bola na pokraji života, a tak sa Madsen rozhodol pre svoju najzvrátenejšiu predstavu. Novinárke priložil ku krku nôž a pomaly jej zaživa odrezal hlavu. Po brutálnej vražde bezvládne telo rozštvrtil, zabalil a hodil do mora. Nakoniec potopil svoj milovaný UC3 Nautilus, aby zahladil stopy. 

Kim Wall bola posmrtne nominovaná Prix Europe na novinára roka a bola založená nadácia Kim Wall Memorial Found. O jej živote napísali jej rodičia knihu s názvom A Silenced Voice. Priateľ Ole Stobbe sa po vražde odsťahoval do Číny, ako spoločne plánovali. Spravil tak skôr, než súdny proces skončil a bol vynesený rozsudok. Podľa jeho vlastných slov, ktoré napísal na webe Weekendavisen bol zrovna v autobuse cestou z hory Chua-šan a rozsudok si prečítal na internete. Momentálne opäť žije v Dánsku. 

A Silenced Voice, zdroj: Amazon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.