Pojem squatting nie je v našich končinách moc známy. Tento výraz znamená obsadenie nehnuteľnosti, budovy alebo obydlia bez legálneho povolenia. Ľudia – squatteri, najčastejšie týmto životným štýlom “protestujú“ proti vysokým cenám bývania. Čo však, ak sa squatter dostane k vám domov a vy o tom nemáte ani potuchy? Mnoho ľudí by si povedalo, že sa taká vec v živote nemôže stať, no v súčasnosti je squatting obrovský globálny problém, hlavne v USA. Kvôli squatterom už mnoho poctivých ľudí prišlo o svoje domovy a úspory. No nie vždy to jediné čo stratia je strecha nad hlavou. Asi najznámejší je prípad Jamisona Bachmana, muža, ktorý spravil všetko preto, aby dosiahol svoje.  

Jamison Bachman, zdroj: New York Magazine

Jamison Bachman sa narodil vo Philadelphii v mestskej časti Elkins Park. Otec vlastnil stavebnú firmu a matka bola ženou v domácnosti. Mal staršieho brata Harryho. Podľa jeho bývalého priateľa z detstva bol veľmi namyslené dieťa. Vynikal v škole, tenise a rád študoval históriu západnej civilizácie. V roku 1975 nastúpil na univerzitu, kde zažil traumu, ktorá ho hlboko poznamenala. Bol priamym svedkom toho, ako študentský knihovník podrezal hrdlo jeho spolužiakovi. Ten na mieste vykrvácal. Jamison začal mať po tomto psychickom šoku paranoje a trpel depresiou. Aj napriek ťažkému obdobiu získal magisterský titul z histórie. Po ukončení štúdia sa presťahoval do Izraela a neskôr do Holandska. Keď sa po rokoch vrátil späť do USA, v 45-tich rokoch nastúpil na právnickú školu. Právnikom sa však nikdy nestal, pretože neuspel na prvej advokátskej skúške a znovu sa o to už nepokúsil. 

Podľa New York Magazine siahajú začiatky Jamisona Bachmana ako squattera až do roku 2005, keď začal pracovať ako učiteľ na súkromnej škole Thornton Donovan School v meste New Rochelle v New Yorku. Pri nástupe do práce mu bol pridelený byt v zdieľanom dome neďaleko školy. Všetko bolo v poriadku, až pokiaľ sa škola nerozhodla Jamisona prepustiť. Vtedy začal protestovať a odmietol sa vysťahovať. Trvalo 2 mesiace než sa ho podarilo dostať preč. 

V roku 2006 sa nasťahoval do bytu v newyorskej mestskej časti Queens, v ktorom už bývala Arleen Hairabedian. Podľa slov Arleen, Jamison pri nasťahovaní tvrdil, že sa nezdrží dlhšie ako 2 mesiace. Z 2 mesiacov sa stalo 6 a nakoniec trvalo celé 4 roky než Arleen mohla kapitolu života menom Jamison Bachman uzavrieť. 

Zo začiatku bolo všetko v poriadku. Arleen a Jamison spolu nezáväzne chodili, no keď prišiel čas zaplatiť ďalší mesačný nájom, všetko sa zmenilo. Jamison odmietol platiť a rovnako sa odmietol vysťahovať. Napätie medzi spolubývajúcimi stúpalo a Jamison začal byť hrubý a násilnícky. Pri jednej z potýčok, keď mu Arleen dala facku, ju fyzicky napadol. Arleen zo strachom utiekla a s majiteľom bytu podali na občianskom súde žiadosť o vysťahovanie. Keď sa o tom dozvedel Jamison podal na Arleen trestné oznámenie za napadnutie. Arleen bola vzatá do väzby a dostala ročnú podmienku a zákaz vstupu do bytu. Aby toho nakoniec nebolo málo, Jamison dal domáce zvieratká Arleen do útulku. 

Arleen Hairabedian, zdroj: The Departure Film

V priebehu nasledujúcich rokov vystriedal niekoľko prenájmov, než sa v roku 2017 “usadil“ u 31-ročnej Alex Miller vo Philadelphii. Pri prvotnom zoznámení sa predstavil ako Jed Creek, newyorský právnik pôvodom z Philadelphie. Tvrdil, že jeho matka je už veľmi stará a brat má komplikácie spojené s hepatitídou C, preto sa musel vrátiť, aby sa o nich postaral. 

Pri prvej návšteve pôsobil Jamison ako džentlmen. Bol milý, slušný a milovník zvierat. Obaja si hneď sadli. Alex sa mu zdôverila, že hľadá nájomcu okamžite, lebo má finančné problémy a 2 práce, aby mohla splácať byt. Jamison bol za. Povedal, že sa môže nasťahovať ihneď a dokonca jej na mieste vypísal šek na 800 dolárov. 

Prvý výstražný signál zaznel hneď pri vypisovaní šeku. Alex si všimla, že do kolonky, kde mal Jamison napísať svoju adresu napísal 219 E. Willow Grove Ave – čo bola jej adresa a namiesto mena iba naškriabal nečitateľný podpis. V tej chvíli to však Alex neriešila a bola rada, že ju niekto konečne finančne odľahčí. 

Alex Miller, zdroj: Daily Mail

Keď sa Jamison nasťahoval, bola Alex prekvapená, ako málo vecí jej nový spolubývajúci má – 6 prepraviek osobných vecí, prenosnú klietku na mačku a veci pre psa. Prvé dni spolunažívania boli v poriadku, no na 11-ty deň, keď Alex požiadala Jamisona dať jej peniaze za energie, odmietol. Svoje odmietnutie odôvodnil tým, že energie sa vzťahujú na čas kedy tu ešte nebýval. „Môžeme to vyriešiť na súde, ak chceš,“ napísal Jamison v sms správe Alex, keď naňho ďalej tlačila, aby jej dal peniaze. Nakoniec celú situáciu hodila za hlavu s tým, že asi má Jamison pravdu. 

Časom sa začali diať v byte divné veci. Zo spoločných priestorov zmizli žiarovky a všetky stoličky od kuchynského stola si Jamison zobral do svojej izby, kde si z nich postavil stôl. Od susedov sa Alex dozvedela, že jej spolubývajúci nechodí do práce, ale celé dni sa poflakuje po okolí. Keď ho s týmito zisteniami konfrontovala, začali sa hádať a počas hádky plnej právnických výrazov jej Jamison povedal, že nezaplatí nájom za nasledujúci mesiac, pretože porušila “zmluvu o pokojnom užívaní“ tým, že ohorok z cigarety nechala na záchode. 

Alex Miller pred bytovým domom, kde žila s Jamisonom Bachmanom, zdroj: The Philadelphia Inquirer

Zo zúfalosti sa Alex zverila svojej matke Susan. Tá si na spolubývajúceho vypýtala telefónne číslo a začala s pátraním. Netrvalo dlho a zistila čo je zač. Ihneď volala svojej dcére: „Alex, máme veľký problém. Jed Creek nie je tým, kým hovorí, že je.“

Matka Alex našla niekoľko článkov, v ktorých sa písalo o žene menom Melissa Frost. Tá u seba v roku 2012 ubytovala muža z New Yorku, ktorý tvrdil, že prišiel o dom počas hurikánu Sandy. Muž sa postupom času pokúsil o “odstránenie“ Melissy z jej vlastného domova pomocou znalostí o zákonoch ohľadom prenájmov. Pre New York Magazine Melissa  uviedla, že Jamison Bachman nebol “typický squatter“. Podľa nej si skôr vychutnával trápenie tých, ktorí si ho vzali k sebe domov bez toho, aby si uvedomili, že čoskoro budú vtiahnutí do desivého boja o ich domov. 

Vo väčšine prípadoch “boje o domácnosť“ skončili až na súde, no málokedy boli dotiahnuté do konca, lebo Jamison zmizol. 

Melissa Frost, zdroj: New York Magazine

Niekoľko dní potom, ako Alex so Susan zistili pravú identitu Jeda Creeka, prišla Susan bez pozvania k Alex domov. Hneď ako vstúpila dovnútra na ňu zareval Jamison: „Čo robíš u mňa doma?“ Na to Susan v okamžiku zareagovala: „Toto je domov mojej dcéry, Jamison.“ Keď squatter započul svoje pravé meno, celý zbledol. Vedel, že už ho nemajú za toho, za koho sa vydával. 

Najskôr sa Alex snažila dostať squattera z domu právnou cestou. O jeho správaní oboznámila príslušné orgány a Jamison dostal príkaz na vysťahovanie. Túto skutočnosť ignoroval a naďalej žil v byte s Alex akoby sa nič nestalo. Ani keď Alex vyhodila inzerát na nového spolubývajúceho sa Jamison neunúval odísť. O 2 mesiace neskôr Alex usporiadala v dome veľkú párty s názvom “Vyštvanie sériového squattera Jamisona Bachmana“

Párty usporiadala v čase, kedy vedela, že Jamison máva online doučovanie (cca o 19-tej hodine). Nesmel chýbať ani alkohol a hlasná rapová muzika, ktorú z duše nenávidel. Ako čerešničku na torte polepila steny bytu jeho predchádzajúcimi obeťami, aby mu dala najavo, že vie, s kým má dočinenia. Okolo 11-tej večer to už nevydržal a zúfalý odišiel z bytu aj so svojimi zvieratami. 

Na ďalší deň ráno sa Jamison vrátil do bytu. Namieril si to rovno do kúpeľne, kde sa zrovna Alex chystala do práce. „Urobila si obrovskú chybu,“ povedal naštvaný squatter a zahnal sa nožom. Nôž skončil v Alexinom stehne. 

Po tomto incidente bol Jamison zatknutý a vzatý do väzby. Vo väzení sa však dlho neohrial. Jeho brat Harry za neho zaplatil kauciu. O niekoľko týždňov neskôr sa bývalí spolubývajúci stretli na policajnej stanici, kvôli odovzdaniu vecí, ktoré po Jamisonovi ostali v byte. Pri odchode povedal Jamison svojej bývalej spolubývajúcej: „Si mŕtva, mrcha.“ Za vyhrážku skončil opäť za mrežami. 

Z väzenia ho znovu dostal Harry. Tentokrát ho požiadal či by nemohol zostať nejakú dobu u neho doma. Požiadavku rázne odmietla Harryho manželka Caroline. Jamison zostal sám, bez svojich zvierat, ktoré skončili v útulku a boli adoptované zatiaľ čo on bol za mrežami, plný hnevu a agresie. 

Harry Bachman, zdroj: New York Magazine

Tragický konec sériového squattera nastal 3. novembra 2017. Bolo asi 7 hodín večer, keď Harry prišiel domov predtým, než mal odísť do New Yorku a našiel tam nečakaného hosťa, Jamisona. „Hádaj kto sa ukázal, keď som prišiel. Nie, nemusíš hádať,“ napísal Harry rýchlu správu manželke.

Do New Yorku, kde ho čakala Caroline, mal Harry doraziť ešte v tú noc, no nikdy sa tak nestalo. Vystrašená Caroline zavolala na políciu a vysvetlila im všetky podrobnosti ohľadom nezhôd bratov. Na jej naliehanie sa rozhodli skontrolovať dom. Hneď ako hliadka vystúpila z auta, uvideli na príjazdovej ceste krvavú stopu smerujúcu ku vchodovým dverám. Opatrne nahliadli do domu. Všade boli krvavé striekance, hlavne v kuchyni, kde boli aj rozbité riady. Po stopách sa dostali až ku dverám do pivnice, ktoré boli zablokované krabicou. Pomalým pohybom krabicu odsunuli a otvorili dvere. Na pivničných schodoch našli nevládne telo Harryho. Po Jamisonovi bolo okamžite vyhlásené pátranie. Netrvalo dlho a našli ho v ukradnutom aute svojho brata pred miestnym hotelom. V aute boli pohodené krvavé uteráky. Na recepcii zistili, že sa nedávno u nich ubytoval muž pod menom Harry G. Bachman. Na miesto bol privolaný tým SWAT a vraha zatkli. 

Začiatok súdneho procesu bol stanovený na 11. decembra, no nikdy k nemu nedošlo. Jamison Bachman bol nájdený obesený vo svojej cele vo väznici v okrese Montgomery. Spáchal samovraždu a za svoje činy tak nikdy nepykal.

Väznica v Montgomery, kde Jamison Bachman spáchal samovraždu, zdroj: Highland Associates

Po dlhých rokoch trápenia si konečne mohli vydýchnuť obete sériového squattera a ďalej nemuseli žiť v strachu, či sa tento muž niekedy znovu objaví na ich prahu a nebude si chcieť vybaviť účty. Na druhú stranu, zničil život celej rodine Bachmanovým, ktorí prišli o dvoch členov rodiny tým najhorším možným spôsobom.  

One Comment

  1. Ano sqatting je pre nas,zijucich v postkomunistickom bloku cudny a nepochopitelny problem….velka diera v najomnom a vlastnickom prave v zapadnej kulture… zajdem do konca dalej…. S touto temou som sa stretol pri svojej nedavnej navsteve u kamarata zijuceho uz dlhsie na juhu spanielska na Malage….pri jednej vecernej diskusii to padlo ,ze pojde na cas domov na Slovensko ,obchodne, a ze potrebuje niekoho,kto u neho bude zatial v dome,lebo sused je mimo Spanielsko…ja sa pytam,ze preco je dolezite aby tam niekto bol…..vtedy mi vysvetlil,ze ak nie je doma,a jeho dom obsadi iny clovek bez vlupania,vymeni si zamky,a vyhlasi,ze je to jeho nemovitost,nema ho sancu z toho domu dostat….je tam pre pristahovanych cudincov nejaky iny status vo vlastnictve pozemkov a nemovitosti….ako terazb aj v tedy mi to hlava nebrala…..lebo toto je a v ramci squattingu zvlastny problem…..versinou sa squatting spaja s obsadzovanim opustenych ci schatralych objektov v zapadnych statoch ako francia,benelux, spanielsko,ci britania….takto by som to pochopil,ale ze vas najomnik vystrnadi z bytu,alebo ze vam v nepritomnosti cudzi clovek obsadi riadne nadobudnuty majetok,iste uradne registrovany je pre mna nepochopitele🤔🙏

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.