Pri slovnom spojení ružový panter si väčšina z nás predstaví ružovú postavičku pantera z kresleného seriálu, alebo inšpektora Joaquesa Clouseaua z rovnakomennej filmovej série. Málokto však vie, že toto meno si právoplatne zaslúžil lupičský gang z bývalej Juhoslávie.
Členov gangu Ružových panterov je podľa odhadu asi osem stoviek. Medzi nimi sú muži aj ženy. Ich lúpeže sú považované za „umelecké“ a označované za jedny z najodvážnejších v histórii organizovaného zločinu. Na svojom konte majú viac ako tristosedemdesiat lúpeží a celková škoda je vyčíslená na skoro jednu miliardu dolárov.
Prvýkrát sa panterom dostane mediálnej pozornosti v roku 2002, keď päť členov gangu ukradne platinový náhrdelník Millenium s čiernymi korálmi a diamantmi v hodnote jedného milióna dolárov v klenotníctve Bernard K. Passman Gallery v kasíne The Venetian v Las Vegas.
O rok neskôr sa im podarí dovtedy najväčšia lúpež v histórii Veľkej Británie. Dvaja členovia gangu vojdu do klenotníctva Graff na New Bond Street v Londýne a za necelé tri minúty si bez násilia odnesú šperky v hodnote 23 miliónov libier. Zlodejov, Nebojsa Denica a Milana Jovetiča, zatknú a odsúdia na 15 rokov väzenia. Po tejto „majstrovskej“ lúpeži si vyslúžia meno Ružoví panteri.
V rovnakom roku zlodeji vylúpia trezor v Belgicku, odkiaľ ukradnú šperky v hodnote okolo 100 miliónov eur. Lúpež je pripísaná Ružovým panterom, no toto obvinenie sa nikdy nepotvrdilo.
Rok 2004 je pre panterov „rok Japonska„. Lúpia tu nie len raz, ale hneď trikrát. Prvýkrát ukradnú šperky v hodnote 37,2 milióna dolárov pri „Najväčšej japonskej lúpeži šperkov“ v butiku Le Supre Diamant Couture De Maku v Tokiu. Zvyšné dva razy odcudzia šperky dokopy za 2,7 milióna dolárov z ďalších menších klenotníctiev
Samozrejme nemôžu vynechať ani raj, ako je francúzske St.Tropez. Počas dovolenkovej sezóny roku 2005 vtrhnú do klenotníctva na pobreží pláže a odnesú si šperky a hodinky za 75 miliónov eur. Aj keď sa polícia snaží rýchlo zatarasiť všetky únikové trasy z mesta, snaha je márna. Na zlodejov čaká motorový čln, ktorý ich doplaví až do Amsterdamu. Tam čaká na letisku ďalších sedem členov gangu vydávajúcich sa za pracovníkov letiska, pripravených prepašovať lup do lietadla.
V roku 2007 si to panteri namieria do Dubaja. Najskôr si privlastnia dve kradnuté autá Audi A8 a s nimi si to namieria až do srdca nákupného centra Wafi City. Nezastaví ich ani sklenená výloha, ktorú prerazia autami a zastanú až pred klenotníctvom Graff, kde odcudzia šperky za 2,7 milióna libier. Za túto lúpež odsúdia Borka Ilnciča na 10 rokov. Ten sa krátko po vynesení rozsudku vo väzení obesí.
O dva roky majú jeden zo svojich „bohatších rokov“. V Paríži oberú o približne 76 miliónov libier butik Harryho Winstona. Rovnako zavítajú aj do švajčiarskej galérie v Zürichu, odkiaľ ukradnú diela Degasa, Moneta, Cézanna a Van Gogha. Strata je vyčíslená na 142 miliónov dolárov. Dokonca spravia déjà vu klenotníkom v londýnskom Graffe, keď sa rozhodnú zatieniť svoje minulé dielo a tentoraz si „vezmú“ šperky až za 40 miliónov libier.
V roku 2012 dosiahol Interpol malé víťazstvo. Po vydarenej lúpeži v klenotníctve Roberto Coin v Ríme, našla polícia tašku, s otiskami prstov jedného z členov gangu. Tie patrili Mitarovi Marjanovičovi, údajnému vodcovi Ružových panterov.
Po niekoľkých rokoch, v roku 2013, zavíta gang opäť do Francúzska. Konkrétne do hotela Carlton v meste Cannes. V hoteli si skladujú drahokamy Leviev Diamond House, jeden z najväčších výrobcov a distribútorov šperkov na svete. Odtiaľto si odnesú klenoty za 136 miliónov dolárov. Po tejto lúpeži sa ružoví panteri na nejaký čas odmlčia.
Na scénu sa vrátia až v roku 2018, no za to „v plnej paráde“. Na výstave aukčnej spoločnosti Christie’s s názvom Poklady Mughalov a Maharadžov v Dóžovom paláci v Benátkach ukradnú šperky za 3,2 milióna dolárov. Taktiež odcudzia kráľovské artefakty švédskej monarchie, ktoré sú uložené v katedrále Strängnäs vo Švédsku. Poslednú veľkú lúpež roka urobia v Portlande, odkiaľ ukradnú Portlandský diadém, ktorý bol vyrobený pre Winifred, vojvodkyňu z Portlandu. Tá ho mala na sebe v roku 1902 pri korunovácii anglického kráľa Edwarda VII.
Naposledy je počuť o Ružových panteroch tento rok v júni, keď na umeleckom veľtrhu TEFAF v holandskom Maastrichte ukradnú náhrdelník so žltým diamantom od Joela Arthura Rosenthala za 30 miliónov eur z výstavy londýnskeho klenotníctva Symbolic & Chase.
Jednou z hlavných členiek Ružových panterov je aj bývalá srbská basketbalistka a riaditeľka ženského športového klubu Crvena zvezda Olivera Ćirković. Nie sú to však basketbalové úspechy, vďaka ktorým sa dostane do povedomia.
Oliverino meno je známe najmä v Grécku. Tu riadila niekoľko lúpeží. Prvýkrát bola zadržaná v roku 2006 za lúpež v meste Hersonissos na Kréte. Druhýkrát ju zatkli v marci 2012 pri príprave vykradnutia klenotníctva v meste Kallithea. V tom istom roku sa jej podarilo utiecť z väznice Korydallos v Aténach ako doposiaľ jedinej ženskej väzenkyni. S útekom jej pomohol člen gangu, ktorý omráčil dozorcu ranou do hlavy. Po úteku bol na ňu vydaný medzinárodný zatykač. Napriek tomu sa jej podarilo vrátiť do rodného Srbska a naplánovať ďalšiu lúpež znovu v Aténach. 29. novembra 2012 Oliveru zatkli a odsúdili na 32 rokov. Po odvolaní a amnestii bola prepustená na slobodu po piatich rokoch, v roku 2017. Dva roky po prepustení vydala knihu s názvom Ja, Ružový panter, ktorá sa stala bestsellerom. Píše v nej o tom, ako sa stala Ružovým panterom, o lúpežiach, zatknutí, pobyte vo väzení a následnom úteku.
Aj keď to vypadalo, že Olivera zavesila svoju kriminálnu minulosť na klinec, nevydržalo jej to. V roku 2021 bola znovu zatknutá v meste Kastoria v Grécku za krádež kožuchov v hodnote pol milióna eur.
Je to veľmi zaujimavé, Loti….nepočul som o tom ešte…. Toto je to, co by si mala ako hobby robiť, 🙏